The BLACK+DECKER BDH2000L AdvancedCleanโข is a cordless handheld vacuum featuring a robust 20V MAX lithium-ion battery for powerful suction, a large 600 ml dustbin for extended cleaning sessions, and a rotating slim nozzle designed to access tight spaces. Lightweight and portable, it includes built-in accessories like a flip-up brush and extendable crevice tool, making it the perfect versatile cleaning companion for modern, on-the-go lifestyles.
| ASIN | B008R3F0J8 |
| Amperage | 20 Amps |
| Battery Charge Time | 4 Hours |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Life | 1 Hours |
| Best Sellers Rank | #7,017 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,162 in Handheld Vacuums |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Colour | Black |
| Connectivity Technology | USB |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 10,808 Reviews |
| Filter Type | Cyclonic |
| Finish Types | Brushed |
| Form Factor | Handheld |
| Global Trade Identification Number | 00885911297066 |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Electric | Yes |
| Is Product Cordless | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 36L x 14.2W x 20.3H Centimeters |
| Item Type Name | 20V LITHIUM HAND VAC |
| Item Weight | 1.59 kg |
| Model Name | Cordless Handheld Vacuum |
| Model number | BDH2000L |
| Motor Horsepower | 0.27 horsepower |
| Noise Level | 80 Decibels |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Other Special Features of the Product | cordless, compact |
| OutputCapacity | 584 g |
| Portable | Yes |
| Power Source | Battery Powered |
| Recommended Uses For Product | Dual action |
| Runtime | 18 minutes |
| Series Number | 2000 |
| Special Feature | cordless , compact |
| Style | Black 20V Cordless |