| ASIN | B01M0S0WG1 |
| Age Range Description | Adult |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Battery Average Life | 7 Hours |
| Battery Capacity | 37 Watt Hours |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Power | 5.29 Watts |
| Best Sellers Rank | 205,568 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 3,099 in Tablets |
| Box Contents | Keyboard |
| Brand Name | LiNX |
| CPU Model Number | x5-Z8300 |
| CPU Model Speed Maximum | 1.84 GHz |
| Camera Description | Front |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | [Multiple] |
| Customer Reviews | 2.7 2.7 out of 5 stars (4) |
| Display Type | LED/LCD |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| Graphics Description | Integrated |
| Hardware Interface | USB |
| Human Interface Types | Keyboard |
| Item Type Name | Linx 12V64 12" Tablet with Keyboard (4GB RAM, 64GB Storage, Windows 10, Office Mobile) |
| Item Weight | 0.95 Kilograms |
| Lithium Battery Energy Content | 37 Watt Hours |
| Manufacturer | Linx |
| Maximum Display Resolution | 1920x1200 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Model Name | LINX12V64 EDU |
| Model Number | LINX12V64 EDU |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Network Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Operating Systems | Windows 10 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Description | Intel Atom x5-Z8300 |
| Processor Speed | 1.44 GHz |