| ASIN | B0CPBSDNHC |
| Best Sellers Rank | #19,029 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #66 in Replacement Water Filters |
| Brand Name | Bluevua |
| Compatible Water Purifier Models | Bluevua RO100ROPOT |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (290) |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| External Testing Certification | CE |
| Included Components | 1 PP Filter and 1 CTO Filter and 1 PCF Filter |
| Item Dimensions D x W x H | 27D x 7.3W x 31.2H centimeters |
| Item Weight | 1.74 Kilograms |
| Manufacturer | JSK |
| Manufacturer Part Number | RO100ROPOT 1-Year Replacement Filter Set |
| Material Type | Polypropylene (PP) |
| Model Number | RO100ROPOT 1-Year Replacement Filter Set |
| Number of Items | 4 |
| Product Benefits | Effectively removes various contaminants, enhancing water taste and safety. |
| Set Name | 4-Pack |
| Unit Count | 4.0 Count |
M**3
I bought a KFlow R.O.Pot a few years ago and have been searching for replacement filters since. These are the only filters on sale it seems so are a Godsend! The previous filters have been in the machine for over 5 years but still seemed to work OK, giving me a reading of 16ppm as compared to over 150ppm for tap water. After finding that one of the new filters wasn't working (the last one so not so important) I had to use the old one, but still the water quality went down to a mere 3ppm. The seller has offered a discount for the non working filter so all is good.