The Mean Well LPV-100-24 is a high-performance AC-DC LED driver delivering a steady 24V constant voltage at 4.2A. Engineered for durability with IP67 encapsulation and multiple safety protections, it withstands surges up to 300VAC and operates cool via free air convection. Compact and chassis-mountable, itโs a trusted choice for professional LED installations, backed by excellent user ratings and industry certifications.
| ASIN | B0075WNRZG |
| Best Sellers Rank | 12,274 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 34 in Industrial Power Supply |
| Brand | MEAN WELL |
| Current Rating | 4.2 Amps |
| Current rating | 4.2 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 395 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 04260204869544 |
| Included Components | LED Driver |
| Item Dimensions D x W x H | 24D x 8W x 5H centimetres |
| Item Type Name | AC-DC Single Output LED Driver, Constant Voltage |
| Item Weight | 0.63 Kilograms |
| Manufacturer | Mean Well Europe B.V. |
| Manufacturer Part Number | LPV-100-24 |
| Maximum Frequency | 63 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Model Number | LPV-100-24 |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power Source | AC mains |
| Power source | AC mains |
| Product dimensions | 24D x 8W x 5H centimetres |