| ASIN | B0CF9RGGGR |
| ASIN | B0CF9RGGGR |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Silver |
| Band Length | 200 Millimetres |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
| Best Sellers Rank | 447,467 in Fashion ( See Top 100 in Fashion ) 3,079 in Men's Wrist Watches |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 35 Millimetres |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Case Thickness | 9 Millimetres |
| Character | no aplica |
| Clasp Type | Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Country Of Origin | Japan |
| Country of origin | Japan |
| Crystal | Mineral Glass |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (111) |
| Date First Available | 10 Aug. 2023 |
| Department | Unisex |
| Dial Color | Silver |
| Display | Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Digital |
| Global Trade Identification Number | 04549526357374 |
| Included Components | Stainless steel band |
| Item Shape | Rectangular |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 85 Grams |
| Item model number | A1100D-1EF |
| Manufacturer | Casio |
| Manufacturer | Casio |
| Manufacturer Part Number | A1100D-1EF |
| Model Name | A1100D-1EF |
| Model Number | A1100D-1EF |
| Pattern | Solid |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 5 cm; 85 g |
| Special Features | Alarm, Light, Stop Watch |
| Sport Type | Walking |
| Strap Type | stainless steel bracelet |
| Style Name | A1100D-1EF-AMZUK |
| Theme | Sports |
| Warranty Type | Limited |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Water Resistance Level | Waterproof |
S**S
A step up in quality
K**K
Different to the generic watches. I love it.
B**G
The Best Casio Digital Watch
P**.
Give it time.
M**B
My favourite Casio by far
M**A
Ok
Ok
Z**R
May be hard to see for some (like me!)
Liked the watch - part of my reason for buying it was because it had a solid stainless steel case (not resin), and a mineral glass over the display (rather than plastic), and that it had a backlight so I would be able to see the time when I woke up in the dark in bed (my analogue watch doesn't have luminous hands and I don't use alarms). Some Casio's backlighting isn't wonderful, but this one is okay. Only trouble was that I hadn't figured out that I'd need my glasses on to be able to see the digits, so, er, guess I messed up on that one! Back to the drawing board (luminous analogue, here I come!) Strap way too long for my 7 inch diameter wrist, but easily adjustable if you know how. The strap pins on this cannot be removed by an extractor tool. It requires brute force, but precisely applied, then it's easy. Take my word for it, the best way I found after much experiment with tiny screwdrivers, bradawls, etc., was, believe it or not, the end point of a cork-screw - worked perfectly! (can find how to adjust this type of strap on youtube). Item delivered before date due and is the genuine item, not some cheapo copy.
M**.
smart watch
arrived promptly, beautiful watch and the looks did not disappoint, easy to set and kind of took me back to the good old eighties when setting it. However when I tried to change the strap it became evident that the dimensions stated 22mm but was actually 20mm. so wasted money on a strap that will not fit. bear this in mind if you like to personalise your watch. Other than that its a sweet watch.