| ASIN | B00V4INQ0S |
| Air Flow Capacity | 21 Litres Per Minute |
| Best Sellers Rank | 11,009 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 19 in Bathroom Fans |
| Blade Length | 100 Millimetres |
| Blade Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Brand Name | Xpelair |
| Collection Name | Simply Silent |
| Colour | Cool White |
| Connector Type | C13 or C14 connector |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (871) |
| Electric Fan Design | Exhaust Fan |
| Finish Type | Painted |
| Global Trade Identification Number | 05013562930185 |
| Included Components | Instruction Manual |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions D x W x H | 12.2D x 17.9W x 17.9H centimetres |