The DEWALT DCPW550B Power Cleaner is a cordless, battery-powered pressure washer delivering up to 550 PSI and 1 GPM flow rate. Designed for professionals and enthusiasts alike, it offers versatile water sourcing options, variable speed control, and multiple nozzles with onboard storage. Compact yet powerful, it provides 10X the cleaning power of a garden hose, making it ideal for cleaning vehicles, outdoor furniture, tools, and moreโanywhere, anytime.
| ASIN | B08QVBRHLK |
| Best Sellers Rank | 50,696 in Garden ( See Top 100 in Garden ) 467 in Pressure Washers |
| Brand | DEWALT |
| Brand Name | DEWALT |
| Colour | Yellow,Black |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 2,424 Reviews |
| Hose Length | 20 Feet |
| Hose length | 20 Feet |
| Included Components | Dewalt CLEANER PWR CRDLSS 20V 550PSI DCPW550B |
| Item Dimensions L x W x H | 63.5L x 12.7W x 27.9H centimetres |
| Item Type Name | Power Cleaner |
| Item Weight | 9.4 Pounds |
| Item weight | 9.4 Pounds |
| Manufacturer | DEWALT |
| Manufacturer Part Number | DCPW550B |
| Maximum Flow Rate | 1 Gallons Per Minute |
| Maximum Pressure | 550 Pound per Square Inch |
| Model Number | DCPW550B |
| Power Source | Battery Powered |
| Specification Met | CE, CSA |
| Tank Volume | 1 Gallons |
| UPC | 885911716369 |
| Unit Count | 1.0 count |
O**L
Wouldn't be without it
Brilliant piece of kit. I use it to was my caravan when on site, my MTB after a ride and before putting it on my car. It is more expensive than most but it is a quality product. If you already have the 18V DeWalt batteries it's worth getting. You will need a minimum of the 5Ah batteries though as it is a bit heavy on power. Powerful enough to remove green weathering from my caravan and thick crud from my bikes. It comes with several different heads for different power settings. I wouldn't give up my 230V power wash for it for home use, but anything else it's brilliant.