The Seco-Larm E-941SA-1200 is a high-performance electromagnetic lock delivering a formidable 1200-pound holding force. Designed for professional-grade security, it supports both 12V and 24V DC power sources and includes all necessary mounting hardware for easy installation. Its sleek, anodized aluminum build ensures quiet, low-profile operation, making it ideal for hidden or high-security doors controlled remotely or via integrated security systems.
| ASIN | B00197619M |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #192,493 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #598 in Door Lock Replacement Parts |
| Brand | Seco-Larm |
| Color | Silver |
| Control Method | Remote |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (122) |
| Date First Available | September 8, 2004 |
| Finish | Lacquered |
| Finish Type | Lacquered |
| Included Components | Mounting hardware |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 4.6 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 3.63 x 11.63 x 3 inches |
| Item model number | E-941SA-1200 |
| Lock Type | Electromagnetic |
| Manufacturer | Seco-Larm |
| Material | Anodized aluminum |
| Model Name | E-941SA-1200 |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | E-941SA-1200 |
| Power Source | battery powered, dc |
| Product Dimensions | 3.63 x 11.63 x 3 inches |
| Recommended Uses For Product | Security |
| Shape | Rectangular |
| Size | Pack of 1 |
| Special Feature | 1200 Pound holding force capacity |
| Special Features | 1200 Pound holding force capacity |
| Style | Security Device |
| UPC | 642008914424 676544000709 |
E**H
Seco-Larm Electromagnetic Lock....... It Works!!
I purchase this lock as a secure lock for a hidden door walk in closet where i choose to hide my valuables. I chose magnetic lock for the low profile look (no obvious sign to see like a knob or keyhole the will defeat the purpose of being a "hidden door"), Locking power, and no moving parts so its quiet and no parts to lubricate or break down. My setup is quite simple the lock, an old a/c adapter from my sirus radio, and a Christmas light remote to turn it on or off. I also plan on plugging the a/c adapter to my old UPS so that the lock would remain secure for at least 3 hours in a power failure. Now for my Pros and Cons Pros: Relative easy to install. All you need is a good drill and you can get this up in no time Holding Power. My door would give way first before I could separate the plates, it really is held in there. Quiet Operation. You can engage and disengage the lock without anybody noticing you did. Cons: I did say relatively easy to install but you still need basic skills as installing this you do need basic electrical and wood working skills. You need to properly align the base plate with the magnet for it to hold tight, any misalignment of the plates will result in less than satisfactory result. The unit would run warm (which is actually good in cold weather to prevent lock from freezing up) and would consume around 5W of electricity to operate All in all a great buy for me and if in your application you think this kind of lock is best for you its money well spent.