The Heschen Universal Rotary Cam Selector Changeover Switch (SZW26-20/D202.2D) is a heavy-duty, 3-position ON-OFF-ON rotary switch rated for 660V and 20A. Featuring an IP65 waterproof enclosure and 8 screw terminals housed in a master switch box, it offers reliable, easy-to-install power switching for industrial, camper, or DIY electrical setups. Certified by TUV and CE, it ensures safety and durability in demanding environments.
| ASIN | B097T3DXV8 |
| Actuator Type | Rotary |
| Best Sellers Rank | 29,486 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 277 in Switches & Dimmers |
| Brand | Heschen |
| Circuit Type | 3-way |
| Colour | Blue |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connector Type | Screw |
| Connector type | Screw |
| Contact Material | Metal |
| Contact Type | Normally Open |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Mechanical knob |
| Country Of Origin | China |
| Current Rating | 20 Amps |
| Current rating | 20 Amps |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 2,068 Reviews |
| Included Components | SZW26-20/D202.2D |
| International Protection Rating | IP65 |
| Item Dimensions | 8.7 x 6.6 x 6.6 centimetres |
| Manufacturer | SL |
| Material | Metal |
| Model Number | SZW26-20/D202.2D |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Operating Voltage | 660 Volts |
| Operation Mode | ON-OFF-ON |
| Operation mode | ON-OFF-ON |
| Specification Met | CE |
| Switch Type | Rotary |
| Terminal | Screw |
| UPC | 711811449314 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Upper Temperature Rating | 40 Degrees Celsius |
| Wattage | 13200 watts |
A**R
Great quality solid switch.
A**R
Good value
Very cool item
D**G
Work great, could do with a bit bigger casing
Safe and sturdy.
On off on Rotary switch
M**N
Sturdy little switch.
T**Y
Does the job well
My only grip, as others have observed too, is that the mounting box is a little too small IMO. Cables can only just be fitted in place within the mounting case. The kit includes all that you need but it's strange that only 2 cable outlets are provided when you really need 3 surely? (Power in, power out 1, and power out 2). The lack of an earthing option also means that you need to provide your own connection block for the (3) earth cables and then squeeze this in too. However, it all worked and I was just about able to then secure the rotary switch to the casing (just) - albeit I used 1.5mm heat proof cable. My use was to be able to select 1 of 2 power options for my immersion heating element in the Hot Water tank: Solar control, or (overnight cheap rate) grid power.
Easy to install & keeps the consumer unit happy
I used this to control 1xSupply & 2xLoad as the immersion heater circuit controlled the immersion and a show pump through a socket. So as not to breach the supply current I used this DP switch to totally isolate one from the other. My connections were; 1) Supply Live. 1&3) bridged Live 2) Load position1 Live, 4) Load position 2 Live, 5) Supply N, 5&7) bridges Neutral, 6) Load position1 Neutral & 8)Load position2 Neutral. There is a tiny square piece of paper supplied labelled tip which shows these connections. Even though position 0 is off, I have a spare water heater DP isolation with a neon which I installed between the supply and this switch. I also ordered the larger back box version and agree that this should be the standard size especially when using 2.5mm T&E and wage or other connectors.