The WKA12-7F2 SLA Replacement Battery delivers dependable 12V 7Ah power with a spill-proof, valve regulated design and a rugged, impact-resistant case. Compatible with multiple UPS models, it offers a cost-effective, maintenance-free solution for extended backup runtimes in a compact form factor.
| ASIN | B005UQQPJ4 |
| Best Sellers Rank | #494,505 in Health & Household ( See Top 100 in Health & Household ) #3,486 in 12V Batteries |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (79) |
| Date First Available | October 11, 2011 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 5 pounds |
| Item model number | Replacement WKA12-7F2 (UB1270) |
| Manufacturer | Univ Power Grp |
| Product Dimensions | 5.94 x 2.56 x 3.94 inches |
L**S
Excellent battery
R**Y
Works Great for my dlink DCS-930l camera
Came charged and ready to use.I used this to power my wireless network camera attach to 7805A voltage regulator so i can moved it around without using the AC extension chord. My first usage was during the day for two days and on the third day decided to use it for 24hrs but only lasted 16hrs.I charge it with my UPS.So far its been 48 hrs and i still have 11.55 volts remaining. Anyway 48 hrs is enough for my purpose.