The Makerfire 4pcs NRF24L01+ Breakout Adapter features an on-board 3.3V voltage regulator that converts 5V input from Arduino or Raspberry Pi to a stable 3.3V output for NRF24L01+ wireless modules. It includes a 6-pin SPI interface for easy connection, a small SMD LED power indicator, and supports input voltages up to 12V. Compact and lightweight, this adapter streamlines wireless module integration for professional-grade IoT and embedded projects.
| ASIN | B01IK9GCPE |
| Are Batteries Included | No |
| Best Sellers Rank | #78,087 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #1,101 in Single-Board Computers |
| Brand | MakerFocus |
| Color | "NRF24L01+" Adapter |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (1) |
| Date First Available | 30 July 2016 |
| Item Weight | 4.54 g |
| Item model number | 8B716100024T1L378 |
| Manufacturer | MakerFocus |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Operating System | Linux |
| Processor Brand | Broadcom |
| Processor Count | 1 |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Dimensions | 8.38 x 5.33 x 0.76 cm; 4.54 g |
| Voltage | 12 Volts |
| Wireless Type | 2.4 GHz Radio Frequency |