The Design Toscano NG314100 Large Classic Plinth is a 15" tall, hand-cast garden base made from a durable crushed stone and resin blend. Featuring intricate swags and scrolls with a UV-resistant antique stone finish, it serves as a versatile pedestal for statues, urns, or plants. Weighing 18 lbs and measuring 15"Wx14.5"Dx15"H, this elegant plinth doubles as a stylish outdoor side table, perfect for enhancing any garden or indoor decor.
| ASIN | B001U5HPPC |
| Best Sellers Rank | #38,515 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #3 in Garden Pedestals |
| Brand | Design Toscano |
| Brand Name | Design Toscano |
| Color | Large Classic Plinth |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 1,911 Reviews |
| Finish Type | Textured, Antique Stone Finish |
| Global Trade Identification Number | 00813197014879, 00846092002962 |
| Item Dimensions | 5.91 x 5.71 x 15 inches |
| Item Shape | Square |
| Item Type Name | Plinth Base Riser |
| Item dimensions L x W x H | 5.91 x 5.71 x 15 inches |
| Manufacturer | Design Toscano |
| Material | Resin |
| Model Number | NG314100 |
| Number of Levels | 1 |
| Part Number | NG314100 |
| Required Assembly | No |
| Shape | Square |
| Special Features | Intricate Detailing & Unconventional Material |
| UPC | 711033029523 813197014879 846092002962 |
| Unit Count | 1.0 Count |
โ**G
Very Nice; Great Packing Mess
J**T
12 in tall plant holder
C**A
Emperor Augusta looks exceptionally significant!
A**R
Elegant Column Base Design
It has nice elegantly made quality design for a small column base. It is super light weight and perfect to place as a centerpiece for indoor decor, a base for a plant indoor/outdoor, and or as a cake stand as I used it! The cake it held was about 17lbs and 14 inch diameter cake! It is pretty big and you can see the measurements I took in the pictures provided. I was hesitant at first as there were no pictures on it reviews, but I donโt regret this purchase! It is definitely a value for your money for something of this size and well made! It came carefully packaged and Iโm still excited about its multipurpose use! I hope my picture help you decide to make the purchase for whatever you may need this for!
N**R
Sturdy, Beautiful and Wonderful!
A**R
Very pretty and very light
Looks just like the picture. Hopefully it will hold the statue I have. The size is misleading because the top is much smaller than the bottom. Top is 12 1/2 x 12 1/2 inch, and the bottom is 16x16 inch. They only mention the bottom measurements.
T**I
Durable product
R**S
Grande Plinth is the correct size Plinth for Grande Venus of Arles Statue
Looking at descriptions and photos of the both the large and small English Rosette Plinth it was difficult to fully recognize the size and shape difference between the two. I bought both and the small is almost too small and certainly too small for the Grande 39" Venus statue, the base of the statue would hang too far over the edge and would not look good or correct. The grande Rosette Plinth 20" is substantially larger than the small Plinth 13" just visually when you look at it in person and the 20" Plinth is shaped slightly different, not completely vertical lines as the small Plinth has, hard to tell this by the photos. The Grande Plinth surprised me is a good way and it is large enough to correctly fit the Grande Venus statue and looks very nice. I will find a use for the small Plinth but it is small, maybe a small decorative flower pot would work or a small statue up to about 24" I am guessing. I like the Grande Plinth is large enough to be seen and have a presence to it and works nicely in the garden.