The Morningstar Sunlight 20A Solar Charge Controller (SL-20L-12V) is a robust, US-designed PWM regulator optimized for 12V off-grid solar systems. It features 20A current handling, advanced lighting controls with 10 timer settings, easy installation with test button and LED indicators, and a durable build with corrosion-resistant terminals. Its 3-stage charging and temperature compensation technology ensure longer battery life, backed by a 5-year warranty and trusted Morningstar reliability.
| ASIN | B008H723E4 |
| Best Sellers Rank | #502,440 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #472 in Renewable Energy Controllers |
| Brand | Morningstar Corporation |
| Brand Name | Morningstar Corporation |
| Color | white/black |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 32 Reviews |
| Display Type | LED |
| Included Components | CONTROLLER |
| Item Weight | 0.56 Pounds |
| Manufacturer | Morningstar Corporation |
| Material | Metal Or Corrosion-Resistant Plastic |
| Material Type | Metal Or Corrosion-Resistant Plastic |
| Model | SL-20L-12V |
| Operating Temperature | 221 Degrees Fahrenheit |
| Part Number | SL-20L-12V |
| UPC | 733556560093 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
| Warranty Description | 5 years |
P**K
It works beautifully right out of the box
I'm using this product with my two 100-Watt Renogy mono-crystalline solar panels. It's charging a 12V battery during the day and running lights from the battery at night. The entire system is off-grid and is working in a completely dry environment that experiences the full range of America's North East temperature range. (I.E., Approximately 0-degrees F to 100-degrees F.) It works beautifully right out of the box. I'm using the SunLight to time control 12-V LED pathway lights and re-charge a 12V flooded battery.) (I've successfully tested the SunLight's various built-in timing functions to control the load (ie LED path lights) ) I've observed perfect operation of the system, as well as automated shut-down when the battery charge level drops too low. I have no complaints and so far (~5 months) it works perfectly. I like the product.