title: "Gigabyte GB-BXBT-2807-1/4 Brix Ultra Compact Barebone PC"
brand: "gigabyte"
price: "6961 som"
currency: KGS
in_stock: false
store_origin: KG
region: Kyrgyzstan
---
# Gigabyte GB-BXBT-2807-1/4 Brix Ultra Compact Barebone PC
**Brand:** gigabyte
**Price:** 6961 som
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Gigabyte GB-BXBT-2807-1/4 Brix Ultra Compact Barebone PC by gigabyte
- **How much does it cost?** 6961 som with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- gigabyte enthusiasts
## Why This Product
- Trusted gigabyte brand quality
## Description
Product Description Redefining the Desktop PCChallenging the essence of how we define a desktop PC, GIGABYTE engineers have developed an ultra-compact PC with a stylish design based high polish surface chassis. Ideal for a broad range of computing applications at home or in the office, the BRIX expounds sheer simplicity and convenience, sets a new standard for desktop miniaturization that makes it perfect as a discreet HTPC / multimedia hub, an ultra-low power PC for the family, an office PC or as a digital signage unit. The BRIX is an ultra-compact, versatile DIY PC kit that redefines the desktop PC in terms of miniaturization with a form factor that is small enough (56mm x 107mm x 114mm) to sit in the palm of your hand. Contains Crucial 120GB SSD + 4GB RAM Intel Celeron N2807Based on the Silvermot micro-architecture, utilizing the 22nm process technology. The SoCs feature significant improvements in computational power, energy efficiency, enhanced graphical and media performance making the BRIX ideal for thin clients, retail transactional clients, and digital signage. Advanced Features For Power UsersThe Brix is engineered to take full advantage of what the hardware and its UEFI BIOS are capable of. And therefore, it's designed to deliver the most intuitive and integrated operating systems in the world. Trouble-Free SetupThe BRIX is packed with wall mount adapter whether undergo rigorous testing for safety and reliability. The BRIX also bundled with a VESA bracket, it can easily be mounted behind a monitor or HDTV making it discreetly hidden from view. This offers a simple and elegant way to turn any VESA-compliant display or TV into a full-featured PC or digital signage unit. Box Contains Gigabyte Brix Ultra Compact PC Kit
## Features
- Contains 1TB WD Blue HDD + 4GB Crucial RAM
- Supports 2.5" thickness 7.0/9.5mm Hard Drives (1 x 3Gbps SATA2)
- Ultra compact PC design - 0.69L(56.1x 107.6 x 114.4mm)
- 1x SO-DIMM DDR3L 1.35V Slots (1333 MHz)
- Preinstall IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi / Bluetooth 4.0 Mini-PCIe card
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00Y0LZKB4 |
| Available Memory Slots | 1 |
| Best Sellers Rank | 354,156 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) |
| Box Contents | Monitor |
| Brand Name | Gigabyte |
| CPU Model Number | Intel Celeron Processor 3205U |
| Colour | Blue |
| Compatible Devices | Desktop |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (1) |
| Global Trade Identification Number | 05051868153235 |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Description | Intel HD Graphics |
| Graphics Ram Type | Unknown |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Human Interface Types | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 10.8 x 11.4 x 5.6 centimetres |
| Item Weight | 998 g |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Model Name | GB-BXBT-2807 |
| Model Number | GB-BXBT-2807-1/4 |
| Model Year | 2015 |
| Network Connectivity Technology | sata |
| Power Plug Type | Type G |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Series | Celeron D |
| Processor Speed | 2807 GHz |
| Product Features | Bluetooth |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| RAM Type | SODIMM |
| Screen Size | 2.5 Inches |
| Style Name | GB-BXBT-2807 |
| Total USB Ports | 2 |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Wi-Fi |
## Product Details
- **CPU model:** Celeron D
- **CPU speed:** 2807 GHz