title: "AP100009A-04 Prime All Multi-Surface Acrylic Primer, White 32 Fl Oz (Pack of 1)"
brand: "insl-x"
price: "18161 som"
currency: KGS
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Insl X"
store_origin: KG
region: Kyrgyzstan
---
**Brand:** insl-x
**Price:** 18161 som
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🖌️ Prime like a pro, finish like a boss!
## Best For
- insl-x enthusiasts
## Why This Product
- Trusted insl-x brand quality
## Description
Review: great primer, met all my requirements
Review: Does the job & no complaints
## Features
- Easy to apply
- Powerful adhesion and stain blocking properties
- Quick drying; topcoat in as little as one hour
- Provides a mildew resistant coating
- Apply when surface and ambient temperature is above 40 °F (4 °C) and below 90 °F (32 °C)
- 400 – 450 square foot coverage per gallon
- Not recommended for use on floor surfaces
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B086N3LZ18 |
| ASIN  | B086N3LZ18 |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #173,077 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #130 in Primer Paint |