title: "CyberPower Monitored Series PDU15M8FNET - Power distribution unit ( rack-mountable ) - AC 120 V - Ethernet - 8 output connector(s)"
brand: "cyberpower systems"
price: "12311925 som"
currency: KGS
in_stock: true
category: "Electronics"
store_origin: KG
region: Kyrgyzstan
---
# CyberPower Monitored Series PDU15M8FNET - Power distribution unit ( rack-mountable ) - AC 120 V - Ethernet - 8 output connector(s)
**Brand:** cyberpower systems
**Price:** 12311925 som
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** CyberPower Monitored Series PDU15M8FNET - Power distribution unit ( rack-mountable ) - AC 120 V - Ethernet - 8 output connector(s) by cyberpower systems
- **How much does it cost?** 12311925 som with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- cyberpower systems enthusiasts
## Why This Product
- Trusted cyberpower systems brand quality
## Description
CyberPower Monitored Series PDU15M8FNET - Power distribution unit ( rack-mountable ) - AC 120 V - Ethernet - 8 output connector(s) - 1U - for Smart App Sinewave PR1000LCD, PR1500LCD, PR750LCDThe CyberPower (PDU15M8FNET) 8-outlet 1U rack mount monitored power distribution unit (PDU) provides 120V 15A output. It distributes power to 8 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P plug, with unfiltered electrical pass-through. Power status can be monitored over the network, using CyberPower Management Console and the RJ45 Ethernet port for local network connection, or locally using the LCD. The front LCD displays the electrical current used by connected equipment in amps and can be toggled to display input voltage, power being consumed in watts, and the IP address of the network interface.The unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 12-foot AC power cord. It can be mounted horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is UL60950 1 & FCC Class A certified.Product Description: CyberPower Monitored Series PDU15M8FNET - power distribution unitDevice Type: Power distribution unit - rack-mountableRack Size: 1UWeight: 4.9 lbsInput Voltage: AC 120 VOutput Voltage: AC 120 VOutput connector(s): 8 x power NEMA 5-15Networking: EthernetRemote Management Protocol: SNMP, HTTPIncluded Accessories: Cable retention bracketsDimensions (WxDxH): 17 in x 4.4 in x 1.7 inManufacturer Warranty: 3 years warrantyDesigned For: Smart App Sinewave PR1000LCD, PR1500LCD, PR750LCD